left pozadie

Archív okienka

 
 

Okienko - Ako uspel náš školský časopis SLOVO na krajskej súťaži?

Ako uspel náš školský časopis SLOVO na krajskej súťaži?

  Vo štvrtok 10.4. som sa s niektorými kolegami i kolegyňami z redakčnej rady, zúčastnil súťaži školských časopisov na Starej Turej.

  Prednášajúci boli dvaja novinári, jeden z nich pracoval  v TASR a spolu nám odhalili niekoľko vhodných poznatkov, ktoré je dobré poznať pri písaní článkov.

  Články by nemali byť dlhé, mali by zodpovedať na základné otázky - čo, kto , kde , kedy a pod... Mali by sme sa vyvarovať nadmernému používaniu prídavných mien, lebo odvádzajú čitateľa od jadra veci.

  Do súťaže bolo zapojených viacero časopisov z trenčianskeho kraja, dokopy odhadujem na 20. Na zhodnotenie nášho časopisu mali k dispozícii 2 posledné čísla, všimli si radikálnu zmenu obálky nášho časopisu a zhodnotili, že je lepšia ako predchádzajúca a že časopis je kvalitný po obsahovej forme a zlepšuje sa. Vytkli nám, že máme príliš dlhé riadky, že to  unavuje oči. Bolo by výhodnejšie vložiť  po bokoch drobný stĺpec napríklad so  zaujímavosťami, ako to mali vyriešené niektoré časopisy.

  Dozvedeli sme sa, že každý časopis by mal mať akúsi štruktúru, ak sú vtipy na 20 tej strane, mali by sa tam nachádzať stále, aby čitateľ nemusel hľadať čo kde je, ale mohol intuitívne nájsť to, čo ho zaujíma.

  Veľmi dôležité sú nadpisy článkov, ak sú zaujímavé, tak je väčšia pravdepodobnosť, že článok bude prečítaný. Ukázali nám to na príklade nadpisu - "V Lamači vlamači" - taká slovná hračka, ktorá  každého zaujme .

  Kvalita časopisov na súťaži bola rôzna.  Môžem však  hovoriť len o grafickej stránke, pretože som ich nečítal. Nachádzalo sa tam pár bulletinových časopisov, niektoré formátu A5, niektoré s veľmi jednoduchou grafikou ale i pár časopisov, ktoré myslím že by bez problémov mohli konkurovať v novinovom stánku medzi ostatnými a nestratili by sa. Medzi také som považoval i časopis Rozhľad z gymnázia v Považskej Bystrici, ktorý mi už na prvý pohľad vyrazil dych jeho technickou prepracovanosťou do detailu, nuž vidno že majú na škole šikovných grafikov - študentov . Túto súťaž vyhral tento časopis a ako som sa dozvedel, nebolo to prvý krát, keďže pohár sa im podarilo získať i vlani. Ale určite je to zaslúžené!

  Síce sme nevyhrali, no pokúsime sa odstrániť všetky nedostatky, aby sa nášmu časopisu podarilo dosiahnuť  vytúžený pohár!

Matho