left pozadie

Archív okienka

 
 

Okienko - Ako dopadla naša stránka na celoslovenskej súťaži?

Ako dopadla naša stránka na celoslovenskej súťaži Juniorinternet?

O projekte:

   Junior Internet je projekt pre mladých do 18 rokov, ktorí sa aktívne zaujímajú o internet. Tento rok na Slovensku prebiehal už jeho tretí ročník. Projekt je organizovaný mladými ľuďmi a pre mnohých prihlásených sa práve účasť v tejto súťaži môže stať odrazovým mostíkom, pomôže nazbierať potrebné kontakty a skúsenosti pre rozvoj ich projektov, pomôcť získať rozsiahlu publicitu a podporu.

   Množstvo mladých ľudí, ktorí na Junior Internete začínali, dnes prevádzkujú úspešné internetové projekty, ktoré nemajú problém obstáť i v konkurencii dospelých profesionálov.

   Projekt vznikol pred 8 rokmi v susednej Českej republike. Od roku 2006 je projekt Junior Internet plne medzinárodný, prebieha na Slovensku, v Českej republike, v Maďarsku a Poľsku.

Ako to začalo:

   V jeden deň ma p. prof. Habová informovala o súťaži pre tvorcov webstránok. Keďže sa venujem tvorbe stránok, zaujalo ma to a prihlásil som sa tam s tromi stránkami, vrátane portálu Septimy - www.gymplaci.sk  . O súťaži som dovtedy nepočul, a tak som začal hľadať informácie v snahe dozvedieť sa viac o súťaži. Prezeral som si víťazné práce z minulých ročníkov a fotografie ako to tam vyzerá.

   Potešil ma e-mail od organizátorov , v ktorom mi oznámili, že som postúpil do ďalšieho kola súťaže do Bratislavy. Za úlohu sme mali urobiť prezentáciu našej webstránky. Rozmýšľaľ som, čo tam dám, čo najlepšie vystihuje našu webstránku. Tvoril som ju dlho do noci tesne pred termínom odoslania.

Deň P:

   Vonku bolo sychravé počasie, mrholilo, deň stvorený na cestovanie. Ubytovaní sme boli v peknom hoteli Barónka v Rači.

   Po úvode a predstavení dôležitých ľudí, sme porazili závisť a začali sme prezentovať naše webstránky. Bolo viacero kategórií – juniordesign, juniorweb , juniortext a juniorerb. Ja som súťažil v kategórii juniorweb. Celkovo bolo prihlásených 350 projektov, pre porovnanie v susednej Českej republike len 322!

   Aby konferencia nebola nudná, boli pre nás prichystané prednášky ako napríklad Najnovšie trendy v škodlivých kódoch a ochrana proti nim, alebo Budúce koncepcie webu. Dozvedeli sme sa mnoho zaujímavostí, ktoré využijeme pri tvorbe stránok v budúcnosti.

Ako to prebiehalo:

   Svoje stránky sme prezentovali „on – line“. Každému premietli stránku a za 3 minúty ju mal odprezentovať. Ďalšie 2 minúty mal na prípadné otázky, ktorých bolo však veľmi málo, vačšinou len zo strany moderátorov. Nepremietali sa nami pripravené prezentácie, ako si mnohí z nás spočiatku mysleli. Niektorí na to i doplatili, lebo si mysleli, že budú čítať text z nich.

   Mnohé zo stránok boli kvalitné, ich tvorcovia si vedeli obhájiť svoj názor a odprezentovať svoje dielo v čo najlepšom svetle. Niektorí však spomínali i ich slabé miesta, čoho by sa mali v budúcnosti vyvarovať.

   Mne sa zdalo 5 minút na odprezentovanie stránky málo. Bol to čudný pocit, stáť s mikrofónom asi pred 100 ľuďmi, snažiť sa im opísať niečo, čo nikdy nevideli a pri tom nezabudnúť na nič dôležité. Plánoval som ukázať i videá, no nemali doinštalované plug-iny , takže účastníci konferencie moje videá nevideli. Stránku som odprezentoval ako posledný z prvej skupiny, druhá polovica prezentovala stránky na druhý deň. V konferenčnej sále sme boli až do siedmej, potom sme išli na večeru. Z celého dňa sme boli veru riadne unavení.

   V Bratislave som bol spolu s Tomášom Mitanom, ktorý súťažil s plagátom Latino party, dvomi logami, osobnou stránkou, stránkou www.tajomstva.org   a stránkou školy v Novej Bošáci. Projektov mal veľa, čo zvyšovalo šance že sa mu nejaká cena ujde. A veru aj ušla a nie len jedna!

Vyhlásenie výsledkov:

   V sobotu nás čakalo vyhlásenie výsledkov. Doobeda ešte prezentovala svoje projekty druhá polovica účastníkov. Okolo dvanástej prišla aj nejaká televízia, pravdepodobne regionálna televízia z Rače. Začalo sa vyhlasovanie.

   Tomáš získal skvelé 2. miesto v designe a 1. miesto v erbe. Okrem cien získal i účasť na medzinárodnej konferencii vo Wroclavi a pozvánku na prednášku do Českej republiky. Čo sa týka počtu cien, stal sa najúspešnejším v celej súťaži.

   Mne sa neušlo žiadne miesto, no myslím, že už len účasť na takejto celoslovenskej súťaži je úspechom.

   Ako sa hovorí, nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa. O tom že som sa zúčastnil hovorí môj certifikát, ktorý mám vystavený v skrinke hneď vedľa PC.

   Možno budúci rok bude pre mňa úspešnejší. Som zvedavý. Bližšie info o súťaži nájdete na stránke www.juniorinternet.sk  vrátane fotografií z konferencie, ktoré tam pribudnú už o chvíľu. Tak teda dovidenia o rok!

Matho