Submenu

 

  Výlety

  Básne

  Školské akcie

  Zaujalo nás

 Adopcia černošky

 "Výmena profesorov"

 Belgicko, Brusel, Flámsko

 Rekonštrukcia školy

  Gladiátor

  Prázdniny

 My a škola

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Študenti gymnázia adoptovali černošku

Dievčaťu z Kene zaplatili štúdium!

Peniaze do zbierky dali všetky deti, učiteľky, ale aj upratovačky

Nové Mesto nad Váhom - Tieto deti majú veľké srdce. Školáci z Gymnázia Milana Rastislava Štefánika v Novom Meste nad Váhom zorganizovali zbierku. Po 25 korún dali študenti, učiteľky aj upratovačky. Umožnili tak Nancy Anyango (16) z Kene rok študovať na strednej škole.

  Deti si vybrali Nancy kurióznym spôsobom. "Nevedeli sme sa dohodnúť, či dáme peniaze dievčaťu, alebo chlapcovi. Tak sme losovali a vylosovali dievča vo vyššom veku," povedala riaditeľka oboch škôl Mária Vitásková. "Naším cieľom nebolo zviditeľniť sa, ale  pomôcť chudobnému dievčaťu," dodala.
  "My všetci máme možnosť študovať a často si to nevážime. Nancy túto možnosť nemá. Ročné štúdium by ju stálo 19 200 korún. Má však ďaľších trochh súrodencov, otec jej zomrel, jej mama je nezamestnaná a nedokáže rodinu uživiť. Tešíme sa, že sme jej mohli pomôcť," povedala študentka Natália Solárová (16). Po 25 korún tak dalo 621 detí zo Štefánikovho a 120 detí z jazykového gymnázia.
" Nebol nik, kto by proti tomu protestoval. Peniaze dali aj všetci zamestnanci školy," dodala riaditeľka M.Vitásková.
  Zbierkou však záujem  detí o osud Nancy neskončil. Nad tým, že ju pozvú na Slovensko, síce nepremýšľajú, pretože by to podľa nich bol pre ňu priveľký kultúrny šok, chystajú sa jej však poslať balíček. "Napíšeme jej list a pošleme jej balíček so školskými pomôckami," dodal školský koordinátor Vladimír Kucek.

Táňa Fabová (denník NOVÝ ČAS), foto autor 

 


Študenti gymnázia adoptovali černošku

 Takmer osemsto študentov i pedagógov z Gymnázia M. R. Štefánika a Bilingválneho gymnázia sa zapojilo do humanitnej akcie, ktorej cieľom je pomoc africkým deťom nachádzajúcim sa v podmienkach úplnej chudoby.

 Nové Mesto nad Váhom. Nancy Anyango z Kene má ďalších troch súrodencov a žije v Mombase. Jej otec zomrel a o všetky deti sa stará iba mama Emily Achieng. Tá je však nezamestnaná a nie je schopná uživiť rodinu. Finančná pomoc vo výške 19 400 korún uhradí jeden rok jej štúdia na strednej škole v Keni. Každý žiak prispel dvadsiatimi piatimi korunami a mladú černošku vrátili do školských lavíc..

Riaditeľka školy je hrdá na svojich študentov
 
"Nápad som mala už veľmi dávno. Dohodli sme sa na tejto humanitnej pomoci s kolegami a študentským parlamentom. Som hrá na svojich študentov. Organizovali si to všetko sami a veľmi sa tešili pri tvorbe finančnej zbierky. Napriek šibeničnému trojdňovému termínu s podpísaním zmluvy sa všetko podarilo," spokojne prezradila riaditeľka novomestského gymnázia. Mária Vitásková.

O tom , koho adoptujú, rozhodol žreb
 
Veľkým problémom bol výber konkrétneho afrického dieťaťa. Na internetovej stránke venujúcej sa adopcii afrických detí sú totiž stovky černoškov, ktorí potrebujú ľudskú pomoc. "Niektorí študenti chceli adoptovať chlapca, iní dievča. o výsledku napokon rozhodol žreb. pôvodným zámerom bola i materiálna pomoc v podobe oblečenia, či hračiek. Žiaľ clo, ktoré by museli zaplatiť v Keni, je pre príjemcu priveľké Našťastie zaslať zošity a písacie potreby už nie je taký problém. Zaujímavosťou je i to, že africké deti sú šťastné, keď dostávajú listy z cudziny.


Školská uniforma môže zachrániť život!
 
Koordinátorky a organizátorkami tejto humanitnej pomoci sú dve študentky Natália Solárová a Kristína Kotrasová. "Finančne budeme podporovať štúdium Nancy na strednej škole. Naša pomoc jej zabezpečí aj stravu raz za deň, školské pomôcky i uniformu. Peniaze preto nedostane rodina, ale priamo škola. V období Vianoc sa z tejto čiastky môže kúpiť niečo i pre celú rodinu. Napríklad potraviny," vysvetľujú obe študentky. Školská uniforma bude mať pre Nancy veľký význam. "Tieto deti často krát nemajú ani kde bývať. Preto niektorí nevedia pochopiť, načo im je školská uniforma. Pre kenských školákov je však veľkou ochranou. Deti, ktoré sú sirotami a nie sú viditeľne označené týmto jednotným odevom, sa stávajú cieľom Európanov, ktorí ich kradnú a následne využívajú na detskú prostitúciu a na odber orgánov. Uniforma je istotou, že o tie deti sa niekto stará, " dodávajú gymnazistky.

Stredná škola stojí viac
  Nancy vyštudovala základnú školu vďaka adopcii jednej Oravčanky. Ako  vysvetľujú dievčatá, ďalej však už jej štúdium financovať nemohla, preto sa dohodli, že jej so strednou školou pomôžu práve novomestskí študenti. Na strednú školu treba dvojnásobok financií a Nancy by si preto zrejme už nikto neadoptoval. Ak africké dievča ukončí strednú školu, má to pre ňu taký význam, ako keby našinec ukončil tri vysoké. bude mať možnosť živiť celú rodinu..."

Nancy pravdepodobne nikdy nepríde na Slovensko
  Vzhľadom na predpokladané traumatizujúce a stresujúce pocity pri porovnaní životnej úrovne detí v Keni a na Slovensku, nebude môcť Nancy svojich adoptívnych rodičov v Novom Meste nad Váhom nikdy navštíviť. Opačná možnosť návštevy tu však je. Dôležitá a povzbudzujúca pre Nancy bude určite aj vzájomná korešpondencia. Cieľom Natálie a Kristíny je stať sa oficiálnymi koordinátorkami tejto pomoci na celom Slovensku. Sklamane konštatujú, že na Slovensku sú takí ľudia zatiaľ iba traja. Česká inštitúcia Narovinu zastrešujúca tieto aktivity má u našich susedov v Čechách už veľkú podporu. Činnosť Humanistického centra Narovinu sa od roku 2003 rozširuje aj na Slovensku. Študentky dúfajú, že "novomestská černoška Nancy" nebude posledným adoptovaným černoškom v našom regióne. 

Martin Šimove (Trenčianske noviny)

 

späť